TS 9979 - HİLVAN SIğIR BESİ YEMİ

          Besiye alınan hayvanlardan en az masrafla en yüksek et verimini elde etmenin en iyi yolu protein, enerji, vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin bilgisayarda hesaplanarak dengelendiği sığır besi yemi vermek suretiyle karşılanmasıdır.

       HİLVAN SIğIR BESİ YEMİ, besiye alınan dana, tosun, ve yetişkin sığırların beslenmesinde kullanılır.Kültür ırkı hayvanlara; 100 kg. canlı ağırlık için 1.5-2.0 kg. (günlük) hesap edilerek yedirilir. Bu miktar hayvanın durumuna göre, besi süresinin 4. haftasında 2 kg a çıkartılabilir.Yem günde en az 2 öğünde, normalde ise 3 öğünde verilmelidir. Normal şartlarda hayvanda günlük ortalama 1.0-1.2 kg. canlı artışı sağlanmaktadır.

     Besi yemi miktarı, yerli ırklarda ise canlı ağırlık artışı dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Günde ortalama 1.5 kg. canlı ağırlık artışına ulaşan hayvanlarda, günlük miktar biraz artırılabilir. HİLVAN SIğIR BESİ YEMİ suni bir yem değildir,doğrudan hayvanlara yedirilen hammaddelerin dengeli bir şekilde hazırlanan karışımıdır.

  Bu sebeple ayrıca dışardan arpa, buğday, küspe v.s gibi hammaddelerin ilave kullanılması, hayvanın ihtiyacını karşılayacak şekilde bilgisayarla hazırlanan karma yemin dengesini bozacak, beslenme bozukluğu, yağlanma ve en önemlisi gereksiz masrafa yol açacaktır.

 Örnekle; tam kıvamında yapılmış bir  yemeğe sonradan  tuz, yağ veya fazladan bir şeylerin ilave edildiğini düşününüz.    

   

 ANALİZ DEğERLERİ :

HAM PROTEİN   : 14

M. ENERJİ         : 2700

Ham Selüloz          : %14

Ham kül                  : %9

Kalsiyum                :  %1.0-2.0 (enaz-ençok)

Fosfor                     : %0.5 (en çok)

Sodyum                  : %0.2-0.4 (enaz-ençok)

A Vitamini               : 15.000 IU / kğ (enaz)

D Vitamini              :   3000 IU / kğ (enaz)

E Vitamini              :        50 IU / kğ (enaz)

 

 

Copyright © 2014 RAMAŞ A.Ş HİLVAN YEM SANAYİİ Tüm hakları saklıdır
Tasarım & Uygulama : İmza Yazılım
Yönetim Paneli | Webmail | İletişim