Büyükbaş hayvanların beslenmesinde en önemli işlem işkembedeki yararlı bakterileri beslemektir. Besin maddeleri işkembeye ham halleri ile gelir ve burada parçalanırlar. Besin maddelerinin sindirimi bağırsakta başlar işkembede tamamlanır.

  Karma yem üretiminde bu gereksinimler dengeli bir şekilde hesaplanmalı ve formüle edilmelidir.. Protein ve Enerji dengesizliği verimin düşmesine ve bazı arazlar görülmesine neden  olur. 

  Bu nedenle Enerji ve protein dengesi yem kalitesini belirleyen önemli bir etken olmakla beraber  hayvan sağlığı ve et süt verimine etkiside önem arzetmektedir. 

   Eğer işkembede enerji – protein dengeli yem kullanmazsak, bazı beslenme rahatsızlıkları görmemiz kaçınılmazdır. Yine bu dengesizlik üretim açısından da bazı kayıplara uğramamıza neden olur.

   Kandaki toplam protein ve üre miktarının yükselmesine buna bağlı olarak hormonal yapının etkilenmesine ve döl tutmada bazı problemler görülmesine neden olur.  

   Protein ve Enerji dengesizliği olan yemlerde görsel olarakta hayvanlarımızda bunu tespit etmemiz ve  dışkılarından bunu gözlemlememiz  mümkümdür.

  Örneğin; Yüksek protein ve düşük Enerji veya düşük protein yüksek enerji hayvan dışkısının cıvıklaşmasına sebep olarak görülebilir.

 

 

   

 

Copyright © 2014 RAMAŞ A.Ş HİLVAN YEM SANAYİİ Tüm hakları saklıdır
Tasarım & Uygulama : İmza Yazılım
Yönetim Paneli | Webmail | İletişim